Kā aug mežs

Koka augšanas process

 1. Fotosintēze.
  Caur saknēm tiek uzņemts ūdens (H2O) un pa stumbra un zaru kapilāriem  (vadaudiem) tiek vadīts augšup. Oglekļa dioksīds (CO2) pa sīkām porām tiek uzņemts koka lapās, kuras absorbē saules gaismu un izmanto tās enerģiju, lai no ūdens un oglekļa dioksīda ražotu cukuru (ogļhidrātus). Notiek fotosintēzes process. Šajā procesā kā blakusprodukts rodas skābeklis.
  Ķīmiskais vienādojums attēlo šo procesu: 6 CO2 (oglekļa dioksīds) + 6 H2O (ūdens) → C6H12O6(glikoze) +6 O2(skābeklis).
 2. Cukura transportēšana.
  Lapās saražotais cukurs pa lūksnas šūnām, kas atrodas zem mizas, tiek piegādāts pārējām koka daļām kā barības viela.
 3. Šūnu veidošana.
  Lūksnā atrodas plāns augošais slānis, ko sauc par kambiju. Tajā no lapu saražotā cukura viena daļa tiek pārvērsta spēkā, kas būvē koka šūnas. Koka augšanas laikā šīs šūnas sadalās trīs svarīgākos veidos, kurām katrai ir sava īpaša funkcija:

  • Fibra, šķiedra – koka šķiedras ir garas un plānas, tās pieguļ cieši viena otrai un veido stingru struktūru, kura ir tik elastīga, ka iztur vēja radīto spriegumu;
  • Vadaudi – atrodas  starp šķiedrām,  pa  tiem  augšup  uz  lapām  tiek  transportēts  ūdens, kurā atrodas  izšķīdinātas  minerālvielas.  Tie  sastāv  no  dobu  šūnu  atzarojumiem,  kuri  savienojas  garos kapilāros.  Šādā veidā  būvētas šūnas  ir  izkārtotas  aplī (gadskārtās).  c) Serdes stari.
  • Serdes staru galvenā funkcija ir koka barības vielu uzkrāšana. Tās izvietotas perpendikulāri gadskārtām, plānās, vertikālās kārtās, kā no koka vidus izstarojošas joslas.

Kodolkoksne un aplieve

Jo vecāks kļūst koks, jo  tālāk  no  koka  augošās  daļas,  kas  atrodas  zem  mizas,  attālinās iekšējās stumbra un zaru šūnas. Lielākajā daļā koku, iekšējās šūnas “piedzīvo” ķīmisku pārveidošanos, tās  koka  augšanā  vairs  nepiedalās  un  tām  paliek  vairs  tikai  atbalsta  funkcijas, veidojas kodolkoksne. Bet koksne, pa  kuru  plūst  koka  sula,  ir  aplieva.

Mūsu draugi un sadarbības partneri

Adrese
Slampes pag.,
Tukuma nov.,
LV-3119
Tālrunis
Dace Langiša: +371 26522748
Lauris Balgalvis: +371 26442046
E-pasts
lielozoli@llkc.lv
© Lielozoli. Visas tiesības paturētas 2024.